Bilitonit (Batu Satam)
ZÁKLADNÍ INFORMACE:
Země původu: Indonésie
Druh: Tektit
Stáří: cca 786 000 let
Barva: černá
Průsvit: NE
DETAILNÍ POPIS:
Bilitonit vznikl asi před 786 000 lety po kolizi velkého vesmírného objektu s naší planetou v oblasti dnešní Indonésie. Je spojován s dalšími australo-asijskými tektity, jejichž pádové pole jednotlivých dopadů je nejrozsáhlejším v rámci všech tektitů na světě. Bilitonit je zařazen do tzv. mediálních tektitů v rámci tohoto obrovského dopadového pole. Znamená to, že od místa dopadu vesmírného tělesa, tedy i místa kráteru (který je opředen stále množstvím záhad a dohadů vědců), je bilitonit v jakési 2. vlně ze 3 co se týče vzdálenosti, tedy uprostřed tohoto pádového pole.
Bilitonit byl v moderních dějinách pojmenován po ostrově Belitung v roce 1921 nizozemským geologem a průzkumníkem N.W. Eastonem. Samotná těžba sahá tisíce let k velkým čínským dinastiím, které pravděpodobně bilitonit objevili. Nachází se v cínových a křemičitých dolech, což přispívá mimo jiné i k jeho lesku. V Indonésii se stal natolik oblíbeným, že na počest tohoto tektitu zde postavili největší sochu vyobrazeného tektitu na světě, která je i symbolem ostrova.
Bilitonity nejsou průsvitné, nicméně patří mezi nejkrásnější tektity z celého australo-asijského pádového pole, jelikož je přirozeně leskle černý a má díky silnému leptání v půdě velmi výraznou skulptaci / strukturu povrchu, která mnohdy připomíná červí cesty.
V současné době nejsou nálezy bilitonitu ve vysoké kvalitě příliš časté a ve výhledu do budoucna bude bilitonitu pravděpodobně ještě méně, jelikož se připravuje se ochrana zákona UNESCO, která hodlá těžbu na ostrově zcela zakázat. Cena kvalitních bilitonitů v tomto případě skokově vzroste.