Trinitit / atomsit
ZÁKLADNÍ INFORMACE:
Země původu: Spojené státy americké
Druh: atomit (uměle vytvořené sklo atomovým výbuchem), kvazikrystal (zejména u červených vzorků)
Stáří: vznik v roce 1945 při testu jaderné bomby ,,Trinity"
Barva: zelená, černá, šedá, červená, bílá
Průsvit: ANO / NE
DETAILNÍ POPIS:
Trinitit / atomsit / alamogordské sklo vznikl po výbuchu při 1. oficiálním testu jaderné bomby ,,Trinity" 16. července 1945 v oblasti Trinity Nuclear Site v americkém Novém Mexiku. Test Trinity byl vrcholem projektu Manhattan, který byl zahájen již během 2. světové války Spojenými státy s cílem vyvinout funkční atomovou zbraň, která by se dala případně ještě v rámci války použít. Tento projekt vedený renomovaným fyzikem J. R. Oppenheimerem (často nazývaným „otcem atomové bomby“), významně přispěl k jaderné fyzice.
Atomový test Trinity znamenal klíčový historický okamžik, kdy byla úspěšně otestována oficiálně první jaderná bomba na světě. Tato událost drasticky změnila běh dějin, což vedlo mj. ke konci druhé světové války ve světě poté, co Spojené státy následně použily tyto znalosti k svržení 2 atomových bomb na Japonsko 6. a 8. srpna 1945.
Trinitit, také známý jako Atomsit nebo Alamogordské sklo, je název pro skelný pozůstatek výbuchu plutoniové bomby, kdy byl v místě výbuchu přeměněn tamnější písek. Toto sklo je primárně složeno z arkózového písku smíchaného s křemennými zrny a živcem. Je mírně radioaktivní, ale po omezenou dobu je bezpečné s ním manipulovat. Černé i červené exempláře jsou vzácnější (obsahují železo či měď z konstrukce věže či komunikačních kabelů). Sklo lze klasifikovat jako atomit (uměle vytvořené sklo atomovým výbuchem), načež zejména v červených kusech byl později objeven nový kvazikrystal.